Krojová košeľa ADAM

Krojová mužská košeľa z bavlneného plátna, zdobená vyšívanou stužkou..

25,00 €

Výroba na mieru postavy


podľa aktuálnych kapacitných možností výroby - info u predajcu.

 

Produkt je šitý na mieru postavy. Preto je potrebné poslať cez webový formulár aj krajčírske miery osoby. Kliknite na odkaz →

Krajčírske miery
Vyšívacia technika - ažúrka.

Ďalšou technikou vyšívanou vo vytiahnutých nitiach je ažúrka a jej rozličné varianty. Začisťovali sa nimi zahnuté obruby alebo delili plochu v kompozícii na menšie celky.

Ažúrky vznikajú rôznym spájaním a obtáčaním zvislých nití v tkanine. Hrachovinka aj ažúrky sa často kombinovali s inými technikami. Zdobili sa nimi odevné súčasti a textílie najmä na Záhorí, v okolí Myjavy, Trnavy, Bánoviec nad Bebravou, Topoľčian a Komárna.

Výrezové techniky, nazývané aj prelamovanie, vznikajú v sieti po dvojsmerne vyťahaných nitiach. Základ výrezu tvoria očká spevnené obtáčaním, ktoré zostávajú voľné, alebo sa ozdobne vypĺňajú. Očká sa zoskupovali do rôzne veľkých geometrických útvarov (trojuholníkov, štvorcov a kosoštvorcov).

Kombinovaním výrezu s inými technikami, najmä s hladkovaním, vznikali efektné kompozície. Výrez sa vyšíval napríklad v okolí Trenčianskej Teplej, Rybian, Čičmian, Liptovskej Lúžnej a na Horehroní. Mimoriadne pôsobivé ornamentálne zostavy tohto typu boli na konopných plachtách v oblasti Záhoria.

Výrez s jednoduchou križovou výplňou nájdeme aj na odeve a kútnych plachtách z okolia Jelšoviec, kde sa vyšíval vždy bielou priadzou v kombinácii s farebnými hladkovanými motívmi.

Jednoduchá ažúrka sa vyšíva z rubovej strany zľava doprava v jednosmerne vytiahnutých nitiach. Na ihlu sa naberú dve až štyri nite (podľa hrúbky plátna) a zapichne sa do obruby. Jednoduchá ažúrka sa používa na obrubovanie textílií.

Retiazková ažúrka sa vyšíva v jednosmerne vytiahnutých nitiach. Polootvoreným retiazkovým stehom sa obši'vajú osnovné nite tak, že sa najskôr urobí vrchný rad, potom sa tkanína obráti a šije sa druhý rad retiazky.


Tento strih krojovej košele bol rozšírený najmä v horských oblastiach Slovenska.

Po rozmachu priemyselnej výroby sa presadilo zdobenie stužkami a tkaničkami namiesto bielej výšivky (po okraji priekrčníka).

Dnes je to najobľúbenejšia košeľa pre príležitostné použitie ( rodinné oslavy, svatby...).

Parametre produktu

Základný materiálbavlnené plátno
Zdobenie výrobkuviskózová stužka - vyšívaná

Vaše hodnotenia produktu

Tento produkt ešte nebol hodnotený.

Napísať recenziu

Krojová košeľa ADAM

Krojová košeľa ADAM

Krojová mužská košeľa z bavlneného plátna, zdobená vyšívanou stužkou..

V tejto kategórii sú ďalšie produkty :::::::: 30 ks :::::::::

Zákazníci, ktorí kúpili tento produkt, kúpili tiež:

Slovenský kroj Nano výrobky Blanciare a mosadzné pracky