Krojová vyšívaná košeľa GEJZA

Krojová mužská košeľa z bavlneného plátna, zdobená krížikovou výšivkou

42.00 €

množstvo

  • otvorený rukáv
  • s manžetami
  • áno
  • nie
  • áno
  • nie

Výroba na mieru postavy


60 dní - aktualizované podľa kapacitných možností výrobcu - info 0909 104 951

Popis produktu

 
 

Gemer - Novohradský kroj

Variant stredoslovenského typu ľudového odevu novohradského. Koncom 19. storočia nosievali v Polichne len kroj. Najprv ho začali opúšťať muži (chlapi), najdlhšie ho udržiavali ženy, najmä pri slávnostných príležitostiach. Je podobný kroju z Ábelovej, Madačky, Nedelišťa a z Dolného a Horného Tisovníka Gemer.

Ženský kroj

Rozlišoval sa podľa toho, či išlo o dievča alebo bezdetnú nevestu, alebo o nevestu s deťmi, či o vdovu, alebo už o staršiu ženu.

Na hlavu si ženy dávali podľa stavu a okolností buď ručník, buď bohato vyšívané a perličkami zdobené čepce, buď honosnú partu, buď kytu a veľmi často chodievali prostovlasé s vlasmi zapletenými do vrkoča. Na hrdle nosili dievčatá niekoľko radov „perlov“. Okolo hrdla popod prsia na chrbát si viazali plátennú trojuholníkovú kosičku.

Oplecká a vyšívané košele nosievali širokorukávové, bohato vyšívané. Bohato boli zdobené aj brusliaky (lajblíky), na ktoré si prišívali a kadejako formovali užšie i širšie stužky, šnúry a rozličné perlové či bliaškové ozdôbky. Miesto kabátov nosili voľakedy mentieky, alebo biele ovčie kožúšky zdobené ornamentami z červených remienkov a farebných vlnených (harasových) nití.

Až novšie nosievali kabáty z čierného zamatu, kangáru či kašmíru. Sukieň či gecel nosili viac. Sukňou menovali ženy tú, ktorá mala „rázporok“ na predku. Spodnú volali rubáš alebo podolok, bývala z hrubšieho konopného plátna a kratšia ako ostatné.

Nosili ju zavesené na tračkoch. Farba sukní sa menila podľa toho, či išlo o dievča alebo o mladú alebo staršiu ženu. Vrchná sukňa bývala husto pozberkaná a veľmi bohato vyšívaná i zdobená prišitými ozdobami. V bohatých výšivkách prevládajú odtiene žltej a čerenej farby, kombinované s farbou modrou, zelenou, fialovou a čiernou. V dávnejších časoch vyšívali skoro len krížikom, čo dalo viac roboty ako novší háčikový spôsob. Na kroje väčšinou potrebovali doma vyrobené látky - plátno a súkno, krížiková výšivka.

K sviatočnej vrchnej sukni bezpedmienečne patrila aj šata, rovnako hýriaca rozličnými okrasami, vyšívaná košeľa. Šata zakrýva prednú časť sukne. Na šate bývala zásterka „poľka“ tiež bohato zdobená. Prevládali na nej modrá, zelená, fialová a pomarančová farba.

K ženskému kroju patrila i plachtička (plachôtka), ktorú si brávali, keď išli preč z domu. Mala chrániť i pred nepohodou. Na všedný deň bola biela, bez ozdoby, no sviatočná mala v prostriedku všitú čipku. Na nohy si obúvali čižmy, ktoré si veľmi šanovali, alebo kapce či kapcáky, ale najčastejšie chodievali bosé.

Mužský (chlapský kroj)

Skladal sa z malého vybíjaného klobúčika (v zime baranice), vyšívaná košeľa, z čiernej súkennej kabanice na švíkoch zdobenej červeno, z náhrdelného ručníka (často kožušinového), z kožúška ornamentálne zdobeného červenými remienkami či farebným hodvábom a harasom a z bielych súkenných na tele obtiahnutých nohavíc krížiková výšivka.

Cez leto nosili široké „gate“ z domáceho plátna. Obuvou boli v minulosti najčastejšie krpce. Krojové košele nosievali vyšívané, iba v lete so širokými rukávmi. Starší chlapi nosili širšie klobúky a široký remenný opasok, ktorý bol zároveň aj skrýšou pre najpotrebnejšie veci.

Výroba čipiek

V tradičnej textilnej tvorbe zohrávalo čipkárstvo významnú úlohu. Rozvinuli sa tu rôzne čipkárske techniky – čipky pletené na krosienkach, šité čipky, háčkovanie a paličkovanie. Paličkovaná čipka k nám prenikla v 16. storočí dvoma cestami: z juhu chorvátskou kolonizáciou a zo západu z Čiech a Nemecka prostredníctvom baníkov.

Je významným textilným druhom, ktorý sa v slovenskom ľudovom textile rozvinul do kompozičnej, ornamentálnej i farebnej bohatosti. Zdobil sa ňou odev i bytový textil a krojová košeľa. V okolí banských miest Gemer vznikli na Slovensku najväčšie strediská čipkárskej výroby a paličkovanie tu bolo významným doplnkovým zamestnaním.

Popri baníckych čipkách zaznamenali vlastný vývoj tzv. roľ- nícke čipky, unikátne svojou farebnosťou a ornamentikou. Sortiment čipkárskej výroby tvoria metráže tradičných čipiek, motívy a paličkované doplnky ľudového odevu. Týmito čipkami sú zdobené prikrývky, obrusy, prestierania.

Výroba modrotlače

Rozvoj farbiarstva na Slovensku bol v minulosti podmienený predovšetkým bohato rozvinutou výrobou plátna. Známe sú archaické spôsoby farbenia tkanín prírodnými farbivami a rozmanité techniky vzorovania farbených tkanín – vyväzovanie, riasenie a podobne. Farbiarstvo Gemer ako dedinská remeselná malovýroba zaznamenalo najväčší rozvoj v druhej polovici 19. storočia v sú- vislosti s používaním indiga.

Výroba modrotlače indigom zafarbeného textilu s negatívnym alebo viacfarebným vzorom má na Slovensku tradíciu už od konca 18. storočia a od polovice 19. storočia, keď modrotlačiarstvo preniklo do ľudového prostredia.

Na našom území sa vytvorila pomerne hustá sieť modrotlačiarskych dielní. Modrotlač, ktorá sa na naše územie dostala pravdepodobne z Nemecka, sa pre svoje estetické kvality udomácnila v súčastiach ženského ľudového odevu v Liptove, na Spiši, Orave, v Turci a Šariši. Využívala sa pri zhotovovaní najmä sukní, záster a šatiek bohato vzorovaných a regionálne špecifikovaných.

Na výrobu modrotlače sa používali pôvodne celodrevené modrotlačové formy (vyhotovené zväčša z hruškového dreva), neskôr vplyvom módnych vĺn sa začali používať formy s kovovými klinčekmi a plieškami. Dodnes je pre svoje estetické kvality a veľké možnosti výtvarného stvárnenia modrotlač obľúbeným materiálom. Z modrotlače sa vyrábali i hračky (bábiky, zvieratká), krojová košeľa.

Výroba výšiviek

Vývoj výšivky na Slovensku siaha hlboko do minulosti. Prvé výšivkárske cechy sú doložené v 15. storočí, v ktorom výšivka dosiahla najväčší rozkvet. Znalosť výšivkárskeho umenia prenikala postupne aj Gemer do ľudového prostredia krojová košeľa.

Vznikali a formovali sa regionálne typy výšivky, v ktorých nachádzali odozvu jednotlivé slohové štýly, najmä renesancia. Vývoj ľudovej výšivky vrcholil v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia, krížiková výšivka.

Pre slovenskú ľudovú výšivku je charakteristická farebnosť, bohatosť techník, vzorov a ornamentálnych kompozícií. Výšivka bola dominantným ozdobným prvkom na ľudovom odeve a jedným zo znakov regionálneho odlíšenia. Zdobil sa ňou aj bytový textil.

Vaša farebná varianta výšivky

Ako zadať farby výšivky ?

Pri zadávaní parametrov vo výberových nastaveniach produktu (viď - žlté polia) uveďte aj jednotlivé farby výšivky.

Je nutné dodržať správne poradie farieb. Pri voľbe poradia sa riaďte ukážkou farebnej kombinácie výšivky (viď obrázky nižšie).

Ak chcete znížiť počet farieb výšivky (napríklad požadujete jednofarebnú výšivku) zadajte do výberových políčok rovnakú farbu.

Dostupné farby
 
žltá
 
oranžová
 
červená svetlá
 
červená tmavá
 
hnedá tmavá (meď)
 
hnedá svetlá (bronz)
 
zelená svetlá
 
zelená tmavá
 
modrá svetlá
 
modrá tmavá
 
sivá
 
čierna
 
biela

Inšpirácie pre farebné varianty výšivky

Nižšie zobrazené "ukážky" Vám môžu zjednodušiť rozhodovanie pri výbere farieb.

Farebná kombinácia "A"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - modrá svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: modrá tmavá - modrá svetlá
Farebná kombinácia "B"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - oranžová
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: červená svetlá - oranžová
Farebná kombinácia "C"
 
1.farba - červená svetlá
 
2.farba - modrá tmavá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: červená svetlá - modrá tmavá
Farebná kombinácia "D"
 
1.farba - červená tmavá
 
2.farba - červená svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: červená tmavá - červená svetlá
Farebná kombinácia "E"
 
1.farba - červená tmavá
 
2.farba - zelená tmavá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: červená tmavá - zelená tmavá
Farebná kombinácia "F"
 
1.farba - čierna
 
2.farba - zelená svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: čierna - zelená svetlá
Farebná kombinácia "G"
 
1.farba - čierna
 
2.farba - červená svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: čierna - červená svetlá
Farebná kombinácia "H"
 
1.farba - čierna
 
2.farba - modrá tmavá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: čierna - modrá tmavá
Farebná kombinácia "I"
 
1.farba - čierna
 
2.farba - oranžová
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: čierna - oranžová
Farebná kombinácia "J"
 
1.farba - hnedá tmavá
 
2.farba - hnedá svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: hnedá tmavá (meď) - hnedá svetlá (bronz)
Farebná kombinácia "K"
 
1.farba - modrá svetlá
 
2.farba - červená svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: modrá svetlá - červená svetlá
Farebná kombinácia "L"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - červená tmavá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: modrá tmavá - červená tmavá
Farebná kombinácia "M"
 
1.farba - modrá tmavá
 
2.farba - oranžová
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: modrá tmavá - oranžová
Farebná kombinácia "N"
 
1.farba - zelená tmavá
 
2.farba - zelená svetlá
Vyšívaná košeľa GEJZA - farebná varianta: zelená tmavá - zelená svetlá
Grafické zobrazenie farieb a ich reálny odtieň sa môžu líšiť v závislosti od nastavenia grafického adaptéra Vášho zariadenia (počítača, notebooku, smartfónu..) a tiež od aktuálne použitej šarže látky.

Krojová košeľa "GEJZA" má zapínanie na pleci - ukrytými gombíkmi. Límec a hruď sú zdobené bohatou krížikovou výšivkou.

Podkladom pre vyhotovenie vzorky je fotografia originálnej košele z počiatku 20. storočia.

Tento typ košele bol rozšírený na juhu Slovenska. Vzorka je charakteristická najmä pre Gemer.

V niektorých lokalitách boli rukávy zakončené manžetami, často ozdobené výšivkou.

Výšivka je strojová, s použitím vlastných stehov so snahou o napodobenie ručného vyšívania. Aj preto je na nerozoznanie od ručnej výšivky. Základným materiálom je bavlnené plátno.

Produkt šijeme na mieru postavy.
Preto je nutné zadať krajčírske miery.

Parametre produktu

Materiálové zloženie:bavlnená tkanina - 100% bavlna (170g/m2) - biele plátno
Hustota tkaniaosnova 26 nití/cm, útek 23 nití/cm
Zrážanlivosťosnova 6%, útek 4% (pranie 40°C)
Zdobenievyšívacia niť AKRYL

Požadované parametre

Po uložení prispôsobenia produktu, nezabudnite ho pridať do košíka!

Text

loader